Luty miesiącem Bezpiecznego Internetu - Podsumowanie
W lutym nasza szkoła aktywnie włączyła się w projekty na rzecz Bezpiecznego Internetu, organizując szereg działań dla wszystkich klas. Każda klasa realizowała zadania dostosowane do swoich możliwości promując bezpieczne zachowania w sieci.
Klasy 7-8 Uczniowie klasy 8 realizowali tematy programu profilaktycznego Młode Głowy zgłębiając tematykę cyberbezpieczeństwa i relacji online/offline. Pracowali też nad prezentacjami z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji. Siódmoklasiści wykonali plakat na gazetkę szkolną.
Klasy 4 - 6 Uczniowie przygotowali materiały informacyjne na szkolną gazetkę, zwracając uwagę na zagadnienia takie jak ochrona danych i cyberprzemoc. Uczestniczyli w pogadankach po projekcji filmów edukacyjnych, dyskutując o zagrożeniach w sieci i sposobach ich unikania.Czwartoklasiści stworzyli elektroniczną gazetkę, wyświetlaną na szkolnym korytarzu. Zawierała ona porady i ciekawostki dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. Włączyli się też do programu edukacyjnego "Asy Internetu", ucząc się odpowiedzialnego korzystania z sieci. Zapoznali się tez z krainami Interlandii, w której odwiedzili Królestwo Życzliwości, Rzekę Rzeczywistości, Wyspę Skarbów oraz Górę Uważności. Zmagali się z hakerami, wyłudzaczami danych, niedyskretnymi udostępniaczami i hejterami. W ten sposób uczyli się, jak sobie z nimi radzić w realnym świecie.
Klasy 1-3 Trzecioklasiści zgłębiali zasady bezpieczeństwa online poprzez realizacje programu edukacyjnego Asy Internetu. Zapoznali się z krainami Interlandii. Ponadto dzieci uczestniczyły w projekcie sieciaki.pl Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu „Dziecko w Sieci”, który uczy dzieci, i rodziców, jak korzystać z internetu bezpiecznie. Dzieci realizowały misję „Bezpieczny Internet” na portalu sieciaki.pl.
Najmłodsi przygotowali „Patyczaki” z bohaterami portalu Sieciaki.pl oraz wycinanki postaci z Interlandii.
W szkole realizowany był też w projekt „Owce w sieci” opracowany przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, którego głównym celem jest edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii oraz netykiety, a także nauka krytycznego myślenia wobec dostępnych w Internecie treści.
Podsumowanie
Działania odbywały się na lekcjach informatyki, na godzinach wychowawczych, na plastyce, podczas zajęć edukacji technicznej oraz podczas spotkań z pedagogiem. Dzięki nim uczniowie zdobyli wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci, a ich prace ozdobiły gazetkę szkolną, która przypomina o zasadach ważnych za każdym razem, kiedy siadamy przed komputerem.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy do dalszego promowania cyberbezpieczeństwa!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:
Tekst: Beata Sieradzka