Szkolna wycieczka do Rogalina i Śmiełowa
Dnia 05.11.2021 r. uczniowie klasy 7 i 8 (w tym my - członkowie Koła Dziennikarskiego) wybrali się pod opieką pani Izabeli Chankiewicz, pani Marty Jaśkiewicz, pani dyrektor Magdaleny Mikołajczyk oraz pana Piotra Struzika na wycieczkę do Rogalina i Śmiełowa. Celem wyjazdu była polonistyczna lekcja dotycząca wątków wielkopolskich w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza oraz lekcja historyczna o niepodległości związana z poznaniem historii rodu Raczyńskich w Rogalinie.
W pierwszej kolejności pojechaliśmy do rogalińskiego pałacu, który jest nie tylko spektakularną bryłą, ale również zawiera niezwykłe wnętrza i elewacje. Najpierw poszliśmy do ciekawego miejsca, jakim jest powozownia. Zawiera ona budzące zachwyt karety – w tym czteroosobową karetę pięciookienną, dwa powozy victorie, sanie wyjazdowe – otwarte z futrzanym przykryciem oraz dziecięce saneczki, które były przeznaczone do zabawy z psim zaprzęgiem.
Następnie udaliśmy się do bajecznego pałacu rodu Raczyńskich, który został wybudowany w latach 1770-1776. Jego ostatnim właścicielem był ostatni męski potomek rodu Edward Bernard hrabia Raczyński, który w 1986 roku objął urząd prezydenta RP na uchodźctwie. Dlatego też w północnym skrzydle rezydencji znajduje się dzisiaj tzw. „Gabinet Londyński”. Jest to rekonstrukcja jednego z wnętrz z londyńskiego mieszkania Edwarda Raczyńskiego. Za pałacem usytuowany jest ogród w stylu francuskim z wiekowymi dębami.
Kolejnym, a zarazem ostatnim miejscem, w jakie się udaliśmy w Rogalinie, była znajdująca się w południowym skrzydle zachwycająca galeria obrazów. Składa się ona z kilku sal, w których wywieszone jest mnóstwo dzieł. Tworzą one jedną z najwspanialszych kolekcji współczesnego malarstwa na ziemiach polskich, liczącą prawie 500 dzieł sztuki.
Ostatnią atrakcją w Rogalinie była lekcja historii przez zabawę i rozwiązywanie quizów o rodzinie Raczyńskich, dogłębnych szczegółach z ich życia oraz wydarzeniach historycznych. Cała grupa była podzielona na czteroosobowe zespoły, które zdobywały punkty.
Po zwiedzeniu Rogalina udaliśmy się do McDonald's, a następnie pojechaliśmy do kolejnego celu naszej podróży, którym było Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
Muzeum, mieszczące się w klasycystycznym pałacu z końca XVII wieku, należy do pereł polskiej architektury. Siedziba stała się ośrodkiem patriotycznej kontrabandy, a w czasie powstania listopadowego miejscem przerzutu ochotników do Królestwa. W połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się tu Adam Mickiewicz i jego pobyt trwał trzy tygodnie.
Obecnie w pałacu w Śmiełowie mieści się muzeum, które skrywa liczne pamiątki z życia Adama Mickiewicza. W osobnych pokojach powstały wystawy poświęcone „Panu Tadeuszowi” i „Dziadom”. Pałac otacza wspaniały park ze starodrzewem i pomnikiem wieszcza. To bardzo urokliwe miejsce z cudownymi widokami na okolice. Śmiełów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Również tam rozwiązywaliśmy quiz o życiu i twórczości Adama Mickiewicza.
Podsumowując, wyjazd ten można zaliczyć do udanych. Wzbogacił naszą wiedzę o kolejne wydarzenia historyczne oraz o ciekawostki z życia i twórczości jednego z najważniejszych wieszczy polskiej literatury.
Koło Dziennikarskie, foto: M.Jaśkiewicz, P.Struzik